Özgeçmiş

1959 yılında KARS’ta doğdum ve liseyi bitirdiğim 1977 yılına kadar, o yıllarını çok sevdiğim KARS’ta yaşadım. Daha sonra İstanbul Yüksek Teknik Öğretmen Okulu (Bu günkü adıyla Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi) Makine Eğitimi Bölümünü bitirdim.

Okul süresince çalıştım, okul bittikten sonra çalıştığım işyerimde daha iyi ekonomik şartlarda devam etme imkânım olmasına rağmen, sevdiğim işi öğretmenliği seçtim. 1983-1985 Bolu-Akçakoca, 1985-1988 Ankara-Ulus, 1988’den emekli olduğum 2008 yılına kadar Kocaeli EML’de çalıştım. Bu arada hem Ankara hem Kocaeli’de öğretmenliğin yanında bir takım işyerleri adına makine proje ve imalatları şeklinde ek işler yaptım.

Kocaeli’de 1996 yılına kadar makine bölümü öğretmeni iken Okulumuzda Türk-Alman İşbirliğiyle açılan OTOMATİK KUMANDA BÖLÜMÜNE geçtim. Bu bölümün proje kapsamında yer alması nedeniyle çok sayıda Türk ve Alman uzmandan Türkiye ve Almanya’da otomasyon alanında eğitimler aldım.

Emekli oluncaya kadar Milli Eğitim Bakanlığı adına hizmet içi ve geçici görevlendirmelerle çok sayıda PNÖMATİK ve PLC eğitimleri verdim. Otomasyon, mekatronik bölüm programları ve donanım hazırlama çalışmalarına katıldım. Bu arada hafta sonları, akşam saatleri ve hafta içi boş günlerimde FESTO, ANIT OTOMASYON, ELGİNKAN VAKFI adına veya bağımsız olarak bazı kurum ve fabrikalarda alanımla ilgili eğitimler vermeye de başladım.

Emekli olduğum 2008 yılından itibaren de FESTO adına ancak serbest eğitimci olarak çalışıyorum. Eğitim konularım PNÖMATİK-ELEKTROPNÖMATİK, SIEMENS PLC’LER (S7 300-400, S7 1200-1500, SIMATIC MANAGER veya TIA PORTAL) SIEMENS SCADA (WINCC veya TIA PORTAL), OPERATÖR PANEL (WINCC FLEXIBLE veya TIA PORTAL) ve ENDÜSTRIYEL HABERLEŞME (PROFIBUS, PROFINET, MODBUS, AS-I) vb. dir.

Yıllar içerisinde edindiğim teorik ve pratik bilgi birikimlerimi öncelikle öğrencilerime daha etkin aktarabilmek için ders dokümanı şeklinde dağıtmaya başladım. Her geçen yıl dokümanların içerikleri genişledi ve öğrencilerim dışında, üniversite öğrencileri ve sanayi tarafından da kullanılmaya başlandı. Tüm bu kesimlerin talepleri ve verdikleri cesaretle kitap halinde bastırarak tüm Türkiye hatta yurt dışında dağıtımını yapmaya başladım. Daha sonra BİRSEN YAYINEVİ ile yaptığım anlaşma çerçevesinde kitaplarımın basım ve dağıtım işlerini onlar tarafından yaptırıyorum.

Şu anda verdiğim eğitimlerin dışında kalan zamanlarımda bir yandan kitaplarım için araştırma yapmaya devam ediyor, bir yandan da çok geniş olan tüm ailemle beraber, şu ana kadar olduğu gibi bundan sonrada hayatımın tatları olmaya devam edeceğine inandığım, eşim Belgin ve kızım Yıldız Zeynep’le zamanımı geçirmeye çalışıyorum.