Kitap içeriği için tıklayınız.

ÖNSÖZ

“PNÖMATİK VE ELEKTROPNÖMATİK KUMANDA” ile başladığımız otomasyon eğitimi kitapları serisine “PLC PROGRAMLAMA VE S7 300 - 1” ve “PLC PROGRAMLAMA VE S7 300 - 2” ile devam ettik. Ancak kumanda ettiğimiz sistem, o sistemi kontrol ve kumanda etmek için kullandığımız yöntem ne olursa olsun, görüntüleme sistemleri (SCADA - OPERATÖR PANEL) olmadan prosesin/otomasyonun eksik olacağı kesindir.

Bu nedenle, bu kitabımızda elimizden geldiği kadar SCADA - OPERATÖR PANEL programlamanın SIEMENS WINCC ile nasıl yapılacağını anlatmaya çalıştık. Bu kitabın bütün istekleri karşılamasının mümkün olmamasına rağmen, alandaki Türkçe kaynak sıkıntısını bir noktaya kadar kapatacağını umuyorum.

Kitapta anlatmaya çalıştığımız konuları kısaca özetlersek; SCADA, bir işletmeye, bir tesise veya bir prosese ait tüm bileşenlerle, yardımcı işletmelerin kontrol ve planlamasını otomatik olarak kontrol ederek gözlemlerini yapabilir. Aynı şekilde operatör panellerde bir proses veya makineye ait bileşenlerin kontrol ve izlemesini gerçekleştirebilir. Scada ve operatör paneller anlık veri ve alarmları kaydederek, geçmişteki verileri, meydana gelen olayları da tarih ve saati ile beraber izleyebilmemizi de sağlayan geniş kapsamlı sistemlerdir.

Otomasyon sistemleri hangi yöntemle (PLC, RTU, DCS vb.) kumanda ve kontrol edilirse edilsin, bir ekran üzerinden takip ve kumandasını sağlayarak verilerin kayıt altına alındığı operatör panel ve scada sistemleri günümüzde çok yoğun olarak kullanılmaktadır.

Enerji, doğal gaz, içme ve atık su sistemlerinin ekrandan takibi ve kumanda edilmesi işlemlerinde de scada sistemleri olmazsa olmazlardan biridir.

Özellikle bilgisayar ve internet teknolojisindeki gelişmelerin birebir takip edildiği bu alan çok hızlı gelişmekte, daha kolay programlanabilmekte ve fiyatları ucuzlamaktadır. Bu nedenle çok basit kumanda sistemleri dahi artık günümüzde panel veya scada ile kontrol edilmektedir.

Elinizdeki kitabın ilk baskısında eksik kalan ve küçük hatalar giderilerek 2.baskısı yapılmıştır.

Ayrıca bilindiği üzere Siemens otomasyon yazılımlarını tek bir platformda topladı. Yani
STEP 7 ile gerçekleştirdiğimiz PLC programlama, WinCC Flexible ile gerçekleştirdiğimiz operatör panel programlama, WinCC ile gerçekleştirdiğimiz scada programlama ve ayrıca sürücü programları TIA PORTAL programlama yazılımı altında toplandı. Ancak şu unutulmamalıdır daha önce farklı yazılımlar ile yapılan işlemler çok benzer şekilde TIA PORTAL’a aktarılmıştır. Küçük değişiklikler ve farklı bir ara yüz kullanılmıştır. Yani bu kitapta anlatılanlar çok büyük benzerliklerle TIA PORTAL içerisinde de karşımıza çıkacaktır.

Artık bundan sonraki çalışmalarımız bu konuların TIA PORTAL içerisinde uygulanmasına yönelik olacaktır. Hatta bilindiği üzere “PLC PROGRAMLAMA VE S7 1200” kitabı ile TIA PORTAL programını anlatmaya başladık.

Otomasyon alanında eğitim alan veya bu alanda hizmet veren tüm kullanıcılara kolaylıklar diliyor ve daha başarılı yayınların hazırlanmasını ümit ediyorum.

Saygılarımla

Yavuz EMİNOĞLU

"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşama yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler önce onurlarını, sonra hürriyetlerini daha sonra da geleceklerini kaybetmeye mahkûmdurlar."

Kemal ATATÜRK