Kitap içeriği için tıklayınız.

ÖNSÖZ

Günümüzde üretim alanlarını (otomotiv, kimya, tarım vb.) otomasyonsuz, otomasyonu da PLC’siz düşünmek mümkün değil. 70’li yıllardan itibaren endüstride hızla yaygınlaşan PLC kullanımı, günümüzde onlarca marka ve yüzlerce modele ulaştı. Ülkemizdeki işletmeler, üretimlerinin büyük bir bölümünü PLC’ler kullanarak yapmalarına rağmen, donanım ve yazılım açısından henüz dışa bağımlılıktan kurtulmuş değiliz. Aynı şekilde otomasyon alanında faaliyet gösteren firmaların büyük bir bölümü yerli olmalarına rağmen, teknik altyapı ve donanımları büyük oranda yabancılar tarafından sağlanmaktadır. Bu da ülkemizin kalkınmışlığı ve dışa bağımlılığımız açısından olumsuzluklar içermektedir.

Günümüzde donanım ve yazılım açısından dışa bağımlılıktan olabildiğince kurtulmamız gerekir. Bunun yolu da ülkemiz insanlarına güvenmek ve onlara sorumluluk vermektir.

Daha önce “PLC PROGRAMLAMA VE S7 300” adında 1. ve 2. baskı olarak kitabımızı yayınlamıştık. Ancak bizden beklenenler ve bizim bilgilerimiz geliştikçe kitap içeriği çok arttı ve tek kitap altında toplayamadık. “PLC PROGRAMLAMA VE S7 300/400-1” ve “PLC PROGRAMLAMA VE S7 300/400-2” adlarında iki faklı kitap haline dönüştürdük.

Bu kitapta özellikle her PLC uygulamasında kullanılan, hemen hemen bütün marka ve model PLC’lerde kullanılabilecek PLC programlamanın temel fonksiyonları ve bu fonksiyonların S7 300/400 PLC’lerle nasıl gerçekleştirildiği anlatılmıştır.

PLC programlama ve S7-300/400 konusunda daha iyi çalışmaların yapılması ve kitapların basılması arzusu ile tüm kullanıcılara çalışmalarında başarılar dilerim.

Saygılarımla

Yavuz EMİNOĞLU