Kitap içeriği için tıklayınız.

ÖNSÖZ

Otomasyon sistemlerinin temel bileşeni olan PLC’ler günün şartlarına uygun gelişim göstermeye devam ediyor. Bu anlamda donanım ve yazılımlar her üretici firma tarafından otomasyon ve bilgisayar teknolojine uygun hale getirilmeye çalışılıyor.

SIEMENS PLC olarak günümüze kadar kullandığımız; S7 200, S7 300 ve S7 400 PLC’ler artık S7 1200, S7 1500 vb. PLC’ler olarak yoğun bir şekilde kullanılmaya başlandı.

Geçmişte kullandığımız Siemens otomasyon yazılımları; MicroWin, Simatic Manager, WinCC, WinCC Flexible artık tek program altında toplandı. TIA PORTAL programlama yazılımı; SIEMENS’in PLC’leri, Operatör panelleri ve SCADA yazılımlarını bir arada sunmaktadır.

Bütün alanlarda olduğu gibi otomasyon yazılımları da olabildiğince görsel ve kolay ara yüzlü, farklı yöntemlerle programlanabilen ve bilgisayar kullanımının tüm kolaylıklarını uygulayabileceğimiz yapıları kullanıcılarına sunmak zorundadır. TIA PORTAL programlama yazılımı da bu anlamda üzerine düşeni yapmış görünüyor.

SIEMENS dışındaki birçok PLC üreteci firma programlama yazılımlarını CoDeSys adı altında tek bir yazılımda topladı. Bu program PLC ve basitte olsa scada programlamayı birlikte yapmaktadır. Aynı zamanda açık kaynak kodludur yani isteyen üretici firma programını ekleyerek kendi PLC’si sinin CoDeSys ile programlanmasını sağlayabilir.

Siemens’te biri birinden bağımsız düşünülemeyecek otomasyon yazılımlarını (PLC, Panel, Scada…) TIA PORTAL programlama yazılımı altında topladı. Böylece programlar arasındaki iletişim çok daha kolay yapıya dönüştürüldü.

Bir ürün piyasaya ilk çıkarıldığında öngörülemeyen bazı hatalar, eksikler barındırabilir. Zaman içerisinde, özellikle kullanıcıdan gelen uyarı ve istekler doğrultusunda eksikler giderilir. TIA Portal V10.5 piyasaya sürüldüğünde buna benzer eksikleri vardı. Daha sonra V11 ve SP’lerle birçok eksik giderildi. Daha sonra V12, V13 ile beraber S7 1500 CPU’lar kullanıma sunuldu. Bizim bu kitabı biraz geç yayınlamamızın nedenlerinden biride S7 1200 CPU’lar ve yazılımdaki eksikliklerin giderilmesini beklemekti. Siemens TIA Portal V14 ile gelişimini tamamladığını ve endüstri 4.0’a uyumlu hale getirildiğini söylemektedir. Bizde bu baskıda V14’e ait değişimleri eklemeye çalıştık.

Ülkemizde maalesef birçok teknik kitap yazarı asıl işlerinin yanında, bir ekip çalışması olmadan ve tamamen amatör gayretlerle birikimlerini paylaşmak amacıyla kitap yazmayı sürdürmektedirler. Doğal olarak hata ve eksikler içerebilir. Sonraki baskılarda bu hata ve eksiklerin devam etmemesi için sizlerin desteğine de ihtiyaç duymaktayız. Kitap içerisinde gördüğünüz olumlu yanların dışında özellikle hata ve eksikleri bildirmeniz durumunda (yavuzeminoglu@gmail.com) bu kitaplar amaca daha uygun duruma gelecektir.

Kitaplarım ve eğitimlerim ile ilgili daha güncel bilgilere www.yavuzeminoglu.gen.tr veya www.yavuzeminoglu.com dan ulaşılabilir.

Bu kitap daha önce yazdığım PLC PROGRAMLAMA VE S7 300/400 1, 2 kitaplarımın TIA Portal yazılımı ile S7 1200 CPU’lara uyarlanmış şekli sayılabilir.

Amatörce yazmaya gayret ettiğim bu tür kitapların daha profesyonel ekiplerle yazılması dileklerimle.

Saygılarımla
Yavuz EMİNOĞLU